איטום ובידוד גגות שטוחים


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

הגג הוא המרכיב החשוב ביותר במעטפת הבניין הן מבחינה תרמית (פליטת חום בחורף בקרינה, הולכה והסעה וקליטת קרינה בקיץ)
והן מבחינת האחזקה והטיפול. בישראל הגגות הנפוצים הם גגות שטוחים וגגות משופעים. מהבחינה התרמית עדיפים גגות שטוחים על פני גגות אחרים.
בין הגגות השטוחים מומלץ "הגג ההפוך" העונה על רוב הבעיות.

באיזו שיטה בוצעו רוב הגגות השטוחים בארץ?
לפי השיטה המקובלת ביותר ברוב המבנים בישראל שכבת הבידוד נמצאת (אם בכלל…) מתחת לשכבת האיטום. הגגות הנ"ל בנויים מלוח בטון מסיבי או מלוח בטון מצולע הממולא בבלוקי איטונג שמאפשרים להקטין את המשקל העצמי של הגג במידה רבה. על המשטח העליון של הגג מונח לפעמים לוח קלקר, מעליו יצוק בדרך כלל חומר שיפועים, כגון בטון קל, ומעליו שכבת איטום, הצבועה בצבע לבן מחזיר קרינה.

מהם יתרונותיו וחסרונותיו של גג שטוח בשיטה הנ"ל?
יתרונות:
הטכנולוגיה ידועה ומוכרת בתכנון ובביצוע ותוצאותיה הן בד"כ גג עשוי בצורה משביעת רצון.
הגג בעל כושר התיישנות טוב, עמיד לאורך שנים. בעיות ההתיישנות נוצרות בד"כ רק בשכבת האיטום של הגג.

חסרונות:
שכבת הכיסוי הלבנה מאבדת תוך זמן קצר את כושר ההחזרה, ומתחילה לספוג יותר ויותר קרינה. בתוך זמן קצר יורד מקדם ההחזרה של הציפוי מערך של 0.75 בקירוב לערך של 0.30 או פחות. שינוי מקדם ההחזרה נובע מהשתנות הצבע בשל הזדקנות, לכלוך וכיסוי אבק. בעקבות השינוי במקדם ההחזרה משתנות מאוד הטמפרטורות על פני משטחי לוח הגג, הן החיצוני והן הפנימי. באמצע הקיץ תעלה טמפרטורת המשטח העליון של גג לבן חדש ב-10 מעלות צלסיוס בקירוב מעל טמפרטורת האוויר, בשל ספיגת קרינת השמש. לעומת זאת תעלה טמפרטורת המשטח העליון של גג שאינו לבן בוהק (מכוסה בחול ואבק) ב-40 מעלות צלסיוס בקירוב מעל טמפרטורת האוויר בסביבה.
כאמור, טמפרטורת המשטח החיצוני של הגג עולה מאוד עקב חשיפת הגג לקרינת השמש והיא יכולה להגיע במשך היום בקלות ל-50 עד 60 מעלות ולעתים אף ליותר. טמפרטורה גבוהה זו גורמת להמסתם ולהריסתם של רוב חומרי האיטום נגד מים המקובלים בישראל, וכך נוצר מפגע של חדירת מים לתוך המבנה בתקופת החורף, כאשר הגג מוצף. הרס שכבת הבידוד הוא תהליך המאיץ את עצמו: מים החודרים בין שכבת הבידוד לבין השכבה הנושאת של הגג מתחממים ומתאדים עקב התחממות הגג, נפחם גדל בהרבה ואז גדל המרחק בין שכבת הבידוד לשכבה הנושאת.
גג הבניין מתקרר במשך הלילה במידה רבה, בשל ירידת טמפרטורת האוויר שמסביבו ובשל קרינה ארוכת גל ממנו לעבר השמים. הפרשים גדולים אלה בטמפרטורה גורמים למאמצים תרמיים חזקים ולסידוק המבנה, בייחוד באזורי החיבורים בין הגג לבין הקירות.
אם הגג מבודד, הבידוד נמצא בחלקו התחתון. מיקום זה של הבידוד גורם לנטרול המסה הגדולה של הגג כמסה אוגרת אנרגיה. זהו חיסרון הפוגע בתפקודם האנרגטי של המבנים.

מהו גג שטוח הבנוי בשיטת הגג ההפוך?
בגג הפוך שכבת הבידוד נמצאת מעל שכבת האיטום. גג הפוך הוא גג מסיבי רגיל הבנוי באחת השיטות הקונסטרוקטיביות (לוח בטון מסיבי או מצולע עם חומר שיפועים ואיטום על משטחו החיצוני) אך נבדל בדרך שבה הוא מבודד ואטום: הגג נאטם בחומר איטום מקובל מעל לשכבת השיפועים, מעל שכבת האיטום מניחים יריעה גיאוטכנית להגנה על יריעות האיטום מפני פגיעה מכנית, מעליה מניחים שכבת בידוד תרמי בעובי הנדרש שהיא בלתי סופגת מים ובלתי דליקה, ומחורצת בתחתיתה כדי לאפשר מעבר מי ניקוז (בדרך כלל סוג מסוים של פוליסטירן מותפח – `קל-קר`). מעל שכבת הבידוד מניחים חצץ או חלוקי נחל בשכבה שעובייה 5-8 ס"מ להגנה על הבידוד והחזקתו במקומו. טכניקת בנייה זו רווחת זה עשר שנים ויותר בארצות הברית ובאירופה, והיא מתאימה מאוד לבנייה באזורנו משום שהיא עונה על רוב הבעיות שנמנו לעיל בנוגע לגג השטוח.

מהם יתרונותיו וחסרונותיו של גג שטוח שנבנה בשיטת הגג ההפוך?
יתרונות:
מסת הגג אינה מתחממת ואינה מתקררת משמעותית בשל שכבת הבידוד העוטפת אותה מבחוץ. בשל שכבת הבידוד הופכת ללא רלוונטית גם שאלת צבע הגמר של המשטח העליון של הגג, כך שתהליך ההתיישנות של הגג אינו גורע מתפקידו.
שכבת האיטום נגד חדירת מים נמצאת מתחת לחומר הבידוד ואינה חשופה לתנאי האקלים והבליה החיצוניים. היא מוגנת מהבחינות התרמית והמכנית וחייה מתארכים.
מכיוון שבשיטה זו טמפרטורת הגג אינה משתנה קיצונית בין היום לבין הלילה, נפתרת מאליה בעיית הסדיקה הקשורה ב"עבודת" הגג מהסיבות התרמיות.
האלמנט המסיבי של הגג (הבטון) הופך לחלק מהמסה האוגרת אנרגיה של הבניין ומקטין את משרעת תנודות הטמפרטורה היומיות בתוך המבנה.

חסרונות:
נגישות לצורכי תיקון ואחזקה אל שכבת האיטום נגד מים מסובכת ומסורבלת בהשוואה לגג מסיבי רגיל, וכרוכה בפירוק חלקים משכבות הכיסוי והבידוד. ניתן להקטין את ההסתברות לתקלה זו בביצוע קפדני של שכבת האיטום בעת בניית הגג ובבדיקת הגג על ידי הצפה ממושכת לפני כיסויו בשכבת הבידוד.
חיבור מתקנים שונים והצבתם על הגג (דודי שמש, מזגנים, אנטנות וכו`) מסובכים מהרגיל.

 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות