בניית ממ"ד


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

האם מותר לבצע שינויים בממ"ד בזמן שיפוץ? אם כן, אילו?
על מנת לבצע שינויים מבניים בממ"ד יש לקבל אישור הג"א ותכניות קונסטרוקטיביות מתאימות.
לדוגמא – שינוי גודל או מיקום של חלון/דלת, הזזת קיר, הריסת קיר מול דלת ממ"ד – כל אלו נחשבים שינויים מבניים שנדרשים עבורם האישורים המתאימים.
שינויים קוסמטיים ניתן לבצע ללא אישור. לדוגמא: צבע, חיפוי מסוגים מסויימים, תליית תמונות וארגון מחדש.

האם ישנה הגבלה לגבי ריצוף ממ"ד וחיפוי הקירות בו?
זמותר לרצף את רצפת הממ"ד בכל חומר תקני כולל פרקט לסוגיו, לינוליאום וכד'. יש לסיים את הריצוף/חיפוי של הרצפה מעט לפני משקוף הדלת כך שהדלת מותקנת במקומה. ניתן ליישם פאנלים בגובה של עד 10 ס"מ מכל חומר חיפוי.
מותר לחפות את הקירות בחיפוי עץ או טפטים אך אסור לחפות את הקירות והתקרה בממ"ד באריחי קרמיקה, אבן וכל סוג אריח שעלול ליפול מההדף.

האם ניתן להתקין מזגן בממ"ד?
ניתן להתקין מזגן בממ"ד, ובלבד שהעברת הצנרת תעשה ע"י פרט איטום מיוחד בעל תקן ובאמצעות אביזרי איטום תקניים, המאושרים לשימוש ע"י פיקוד העורף, ומבוצעים ע"י מתקינים מוסמכים בלבד.
נקודות עליהן יש להקפיד:
מיקום הקידוח – צריך לוודא שהקידוח אינו מוסתר ע"י היחידה הפנימית וממוקם מימין או משמאל למזגן כאשר מרכז הקידוח נמוך יותר מהקו התחתון של יחידת המיזוג הפנימית (על מנת לאפשר ניקוז של המים מהמזגן)
גודל הקידוח – במידה וצריך לנקז אל מחוץ לממ"ד יש לבצע קידוח של "4 (10 ס"מ) במיקום המיועד להעברת הצנרת ולהשתמש באביזר איטום R-100 המתאים לקוטר הקידוח הזה. רק במידה וקיים פתרון אחר לניקוז, ניתן להשתמש בקידוח קטן יותר – "3.
ניקוז – עפ"י הנחיות פיקוד העורף, צינור הניקוז העובר בקיר הממ"ד יהיה מסוג קשיח (נחושת)
ועליו יותקנו שני ברזים (אחד בתוך הממ"ד ואחד נוסף מחוץ לממ"ד) אל הברזים האלו ניתן לחבר את צינור הניקוז הפלסטי בו משתמשים בד"כ לניקוז. הסיבה לכך היא כי בשעת חירום, צינור הניקוז עלול להעביר אויר מזוהם אל תוך הממ"ד ולכן צריך לאפשר לאטום אותו. יש להקפיד ולוודא שמתקין המזגן מודע לכך ויש לו את הפתרון המתאים לנקודה זו.
העברת הצנרת באופן כזה שמאפשר איטום לאחר התקנת המזגן, במועד נפרד.
הצנרת העוברת בקידוח ובאביזר האיטום, תהיה ישרה לאורך של כ- 10 ס"מ מעבר לקיר אל כיוון תוך הממ"ד.
רק לאחר ביצוע האיטום ניתן יהיה להדק את הצנרת ולעטוף אותה בבידוד.

אילו שימושים ניתן לעשות בממ"ד?
ככלל אין לאחסן בממ"ד חפצים קבועים או כאלו שלא ניתן לפנותם תוך עד 4 שעות. רצוי להשתמש בממ"ד לצרכים משניים, בעיקר בתור חדר משחקים או עבודה. אם משתמשים בממ"ד בתור חדר ילדים יש לדאוג לאוורור ראוי של החדר, כלומר, לחלון פתוח במשך שעה אחת לפחות ביום.
ממ"ד לא יכול לשמש בתור חדר אחסון, חדר ארונות, מטבח, חדר אמבטיה, חדר שירותים או כל חדר שירות אחר.

האם ניתן להחליף דלת ממ"ד לדלת רגילה עד לשעת הצורך והאם ניתן לבצע 2 דלתות בממ"ד?
דלת הממ"ד צריכה להיות אטומה מפני גזים ולהיות מותקנת בקיר פנימי של הממ"ד. מידותיה המינימליות 70/200 סנטימטרים פתח אור והמקסימליות 80/200 סנטימטר פתח אור. על הדלת להיפתח כלפי חוץ. ניתן לקבל היתר להמיר חלון הדף דירתי בדלת נוספת, כל עוד שתי הדלתות לא מותקנות באותו הקיר. בחירתם של רבים להסיר את הדלת התקנית ולשמור אותה במחסן לעת הצורך, ובמקומה להתקין דלת מעוצבת שהולמת את רוח הבית, היא בניגוד לתקנות הג"א.

 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות