השפעה סביבתית – הגיגים על מה שבין תכנון לביצוע


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

ההתחלה…

"שלום, מדברת רחל מחיפה, אנחנו מבקשים לבנות והיינו רוצים להיפגש איתך…"

כך בערך מתחיל התהליך הארוך שבסופו יעמוד על הקרקע מבנה חדש או משופץ.
יסודותיו של המבנה נשענים על שלושה קודקודים – המזמינים, האדריכלית והמבצע.
לכל אחד מהנ"ל יש השפעה מכרעת על התוצר הסופי – איכותו, צורתו ושילובו בסביבה.
הפעם אני מבקשת לפתוח צוהר ולהעלות נקודות למחשבה בנוגע לההשפעה הסביבתית שקשורה
לשניים – המזמינים והמתכננת.

 

התכנון האדריכלי
תכנון אדריכלי טוב הוא כזה שלוקח בחשבון את צרכי הלקוח והתקציב ומצליח לייצר באמצעותם חללים שאנשים רוצים לשהות בהם ובקרבתם. חללים כאלו יתחשבו גם בסביבה מבחינה חזותית ומבחינת קיימות ולא יתעלמו ממנה בשם רצונות המזמין.
מתכננים טובים משקיעים שעות רבות של מחשבה באיזון בין צרכי הלקוח, תקציבו והשפעת התוצר על הסביבה בה הוא נמצא. כאשר מתרחש תהליך של הפרייה הדדית בין המתכנן למזמין, מושגת התוצאה הטובה ביותר.
אולם לעיתים קורה שהמזמינים שבויים בקונספציות קשוחות מאוד שנובעות בד"כ מהנושא התקציבי, וההחלטות המתקבלות על ידם מובילות לתוצאה הרבה פחות טובה מזו שיכולה היתה להתקבל באותו התקציב.

 

קבלת ההחלטות
בחלק מהמקרים נוצרת אי ההתחשבות בסביבה לאחר תום התכנון האדריכלי ועם התחלת הבניה מתוך מחשבה ורצון שתמיד מתקיימים אצל כל אחד מאיתנו – לנסות ולהוזיל עוד את העלויות. למשל, ההחלטה לוותר על ביצוע מסתור לדוד שמש מתוך הנחה שזה ייקר את עלות הבניה.
לרוב הטענה היא "זה לא מפריע לי, אני לא רוצה להשקיע בזה"…
למעשה, כמות החומר, העבודה המושקעת ועלות ביצוע מסתור כזה היא שולית ביחס לעלות הבניה הכוללת ולעיתים כלל אינה קיימת מאחר שהיא נכללה בעלות התכנון והביצוע, אולם בתום הבניה מתקבלת הפרעה סביבתית חזותית ניכרת שיוצרת אי נוחות אצל האנשים החיים בסביבת המבנה. כך, למרות שבתכנון האדריכלי נלקחה נקודה זו בחשבון הרי שבסופו של דבר התוצר הסופי הנראה לעין אינו מספק פתרון הולם.
ולא רק במסתור לדוד מדובר אלא גם בקולטי שמש לייצור חשמל, יחידות חיצוניות של מזגנים, בלוני הגז, מבנה החלונות וארגזי התריס שלהם, מיקום המחסן והחומר ממנו הוא בנוי, צבע המבנה ועוד ועוד.

לעיתים קל לנו לקבל החלטה שגויה שכזו דווקא בתוך סביבה שהיא "בסדר" מהבחינה הזו, כלומר, אנחנו חיים בסביבה שאין בה הפרעות מסוג זה ולכן איננו מסוגלים להבין מה יקרה אם "רק אנחנו" ננהג אחרת. עד כמה נבלוט על רקע אלו שמתחשבים, עד כמה נשפיע על כדור השלג שיתחיל להתגלגל כאשר אחרים יחשבו לעצמם:

"מה זה כבר משנה, רק אני…"

או:

"שם עשו כך, אז למה שאני אעשה אחרת?"

מאחר ובני האדם הם יצורים חברתיים החיים בקרב בני מינם ולא מבודדים מהם, מן הראוי שבבואנו לייצר שינוי המשפיע על הסביבה והסובבים אותנו נקדיש תשומת לב גם לסוגיה הזו יחד עם תשומת הלב הרבה שאנו מקדישים לצרכים הפרטיים שלנו בדיוק באותה מידה שנקדיש לתכנון וביצוע המטבח, הסלון או חדר השינה שלנו.
על כולנו לשאוף להוביל להשפעות סביבתיות חיוביות. לבצע מהלכים שירוממו את הסביבה בה אנו חיים. לשאוף ליצירת מכנה משותף שיביא תחושת קרבה וחמימות.

 

אפשר גם אחרת
קחו למשל דוגמא מוכרת מאוד – האיים של יוון על המבנים הלבנים הצחים שלהם, המשתלבים באופן מושלם עם הים המקיף ומשרים תחושה של ניקיון ורוגע, מקום שרובנו שמחים לשהות בו.
לא תמיד היה כך. בעבר, איש ככל העולה על רוחו יעשה. (מה שניתן לראות גם אצלנו בחלק מן הישובים והכפרים הסובבים) אולם איפשהו לפני כ- 200 שנים החליטו לבצע מהלכים על מנת לייצר מקור הכנסה נוספת – הכנסה מתיירות. או אז, קיבלו החלטות מחייבות על מנת לייצר סביבה הולמת. מהר מאוד בלט לעין ההבדל בין אזורים בהם נלקחו ההחלטות ברצינות לבין כאלו ש"שמו פס". האחרונים פשוט לא הצליחו לייצר הכנסה. והיום המצב מדבר בעד עצמו.

לאדריכלית יש אחריות על הכתפיים. זה לא נגמר בזה שאנחנו משרטטים שני קוים שהופכים לקיר.
לכל קו יש השלכות ארוכות טווח על החיים בתוך המבנה ועל הסביבה שמחוצה לו.
ללקוחות יש אחריות על הכתפיים. זה לא נגמר בזה שאתם מרחיבים את הסלון כדי שיהיה לכם נח יותר לארח בו.
יש לזה השלכות ארוכות טווח על החיים שלכם בתוך המבנה ועל הסביבה שמחוצה לו.

 

מסקנות
הכסא שעליו אתם יושבים כעת בזמן שאתם קוראים, ניצב על רצפה שנמצאת בתוך בית שהוא אחד מהבתים בישוב שלכם, שהוא חלק מהנוף הכללי כאן ואי אפשר להפריד את כל זה גם מהסביבה והנוף שאנו רואים מחוץ לחלון.
הכל מחובר ולכל מחשבה תכנונית והחלטה ביצועית יש השלכות רחבות.
כל תכנון הוא חלק ממכלול ויש לו השפעה על התכנון שיבוא אחריו. כבני אדם אנחנו חלק מהמכלול והסביבה בה אנו חיים.
נסו להתבונן מסביב בזמן שאתם חולפים ברחוב ברגל או ברכב, איזו השפעה על הסביבה יש לבתים בהם דוד השמש בולט מאוד לעין, הותקנו קולטי שמש בחזית ללא מסתור, או מוקמו יחידות חיצוניות של מזגן על הצינורות המובילים מהם ללא התחשבות סביבתית.

 

ואם אתם לפני בניה או שיפוץ הקדישו מחשבה ותשומת לב גם לפרטים של הדברים שימצאו מחוץ לבית שלכם כי אי אפשר להפריד בין היחיד לסביבה.

 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות