חיפויי קירות פנים


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

מחקרים שנערכו מצביעים על כך שאחת לשמונה שנים אנחנו מתחילים להרגיש צורך בשינוי חללי המגורים בהם אנו חיים. ייתכן שזהו פרק זמן שמקביל לשינוי מהותי בצרכים ובתפיסה הנובעים משינוי בגיל, ייתכן שהסיבות שאחרות. לחלק מאיתנו יתאים שינוי מבני של ממש הדורש הריסה ובניה וחלוקה מחדש של החלל ואחרים יסתפקו ברענון קוסמטי קל. במסגרת ה"טיפולים הקוסמטיים" המהירים שבאמצעותם ניתן לשנות באופן מהותי את הצביון של חללי הפנים בבית ולהרגיש שחידשנו ושינינו, נכלל תחום חיפויי הקיר.

היתרונות של חיפוי קיר דקורטיבי:
באמצעות חיפוי הקיר ניתן להסתיר סדקים ופגמים בקיר לאורך זמן, מגוון הטקסטורות והחומרים של חיפויי קיר הוא רחב ביותר, חיפוי קיר מאפשר לשנות את החלל בצורה מהותית תוך השקעה כספית נמוכה יחסית, בזמן קצר, ללא לכלוך רב ופעמים רבות גם בעבודה עצמית, ללא צורך בהזמנת איש מקצוע מומחה.

סוגי חיפויי קיר הקיימים כיום:
אריחי אבן לסוגיה, טפטים מנייר או מבד (פשתן, יוטה), אריחי שעם, לוחות מתכת, אריחים תלת ממדיים עשויים מסיבי קנה סוכר, עץ ועוד.

 

להן מידע כללי על רובם:

 

אריחי אבן:
ישנם אריחים מאבן טבעית וישנם כאלו מאבן מלאכותית (תערובת חומרים מעשי ידי אדם הנצבעים ומעובדים כך שיקבלו מראה של אבן). מכיוון שמדובר בהדבקת אבן על קיר במצב אנכי, ישנם מספר דברים שיש להקפיד עליהם על מנת שהחיפוי יחזיק מעמד לאורך זמן. ראשית, האבן צריכה להיות דקה יחסית על מנת שהדבק יוכל לשאת את משקלה בקלות. שנית, יש להכין את הקיר שעליו רוצים להדביק את האבן ע"י הסרה של שכבות הציפוי הקיימות או יצירת תשתית חדשה להדבקה ע"י התקנת רשת ומריחת טיח.

 
 

אריחי קרמיקה, גרניט פורצלן וכד':
עד לאחרונה הופיע סוג זה של חיפוי רק בקירות חדרי שירותים, חדרי רחצה וקירות מטבח בעיקר משום הצורך להגן על הקיר מפני רטיבות ונזקיה ולהקל על הניקיון. 

בשנים האחרונות אנו מתחילים לראות שימוש בסוג זה של חיפוי קירות גם במבואה, בחדרים ובסלון.
אריחים כאלו הם גם פתרון זול יותר למעונינים להשיג מראה שקרוב לאבן אך בעלות זולה יותר בצורה משמעותית. הדוגמאות הן אין סופיות ומשלבות טקסטורות רבות כולל תבליטים, נצנצים, תמונות וכד'.

 
 

טפטים:
הטפטים תפסו מקום חשוב מאוד בעיצוב הפנים בארץ עד לשנות השבעים שאז החלו לפנות את מקומם לצבע. חזרתם של הטפטים לקירות ביתנו אינה צריכה להלחיץ ולהפחיד. הטפטים שהכרנו בבית סבא אינם הטפטים שנמצאים כיום בחנויות הן מבחינת הדוגמאות והן מבחינת השימוש. כמו כל פריט וינטג' שחוזר לחיינו, גם כאן הטפטים קיבלו שדרוג רציני ומביאים איתם נופך מעניין ושיקי. מגוון הטפטים הינו רחב מאוד ומסגנונות שונים: מודרני, קלאסי, רטרו טבעי ועוד. ישנם טפטים העשויים מנייר, מבד לא ארוג, מויניל (סוג של פלסטיק גמיש), מבמבוק, קטיפה, משי, שעם וחומרים נוספים. את הטפט יש להדביק על קיר ישר ונקי, במידת הצורך יש לסתום חורים בקיר לפני ההדבקה. למרות היותם זמינים, יפים ונוחים להתקנה, טפטים לא מתאימים לכל חלל. חיפוי קירות בטפטים לא יתאים לקירות בחדרים רטובים כמו חדרי אמבטיה מכיוון שהלחות תהרוס את הטפט ותגרום לו להתקפל ולהתקלף מהקיר אבל אם נרצה לפנק את שירותי האורחים שלנו בטפט אנחנו יכולים בהחלט. גם במטבח ניתן לשלב טפט, אבל אם נרצה לעשות זאת יש לבחור קיר שלא בא במגע עם מים.
לעיתים נבחר לחפות בטפט את החלל כולו ואז מומלץ לבחור בדוגמא שאינה עמוסה מדי. לעומת זאת כאשר נרצה למקד תשומת לב בחלל למקום מסויים בודד נוכל להעז יותר בעוצמת הדוגמא.
עיצוב נועז יותר ניתן להשיג גם באמצעות שילוב של מספר דוגמאות וסוגים של טפטים על אותו הקיר עם או בלי הפרדה באמצעות בורדר (גובל) או קרניז.

מדבקות קיר:
זהו פתרון זול עוד יותר לשדרוג מוצלח של קיר, שעשוי להתאים גם לשוכרי דירות המעונינים לעצב ולרענן את הדירה בלי להיכנס להוצאות מיותרות. מדובר במבחר אינסופי של מדבקות קיר עשויות ויניל (סוג של פלסטיק גמיש ודק) שמגיעות בשלל דגמים, צורות וגוונים. יתרונן של המדבקות בכך שקל מאוד להדביקן ולהסירן מבלי להשאיר סימנים ולגרום לקילופים של הצבע.

אריחים תלת ממדיים:
עשויים מסיבים של קנה סוכר, ולכן ניתנים למחזור מלא ונחשבים למוצר ירוק. אלה אריחים עם דוגמאות והדפסים מובלטים בדגמים שונים, מגיעים בצבע לבן אחיד כך שניתן לצבוע אותם בכל צבע שתרצו. האריחים מתהדרים באלמנט קישוטי גדול מימדים ש"יוצא" מהקיר. לאלמנט התלת מימד כוח אדיר בעיצוב החלל, ולכן יש לאריחים אלו השפעה עיצובית גדולה. למשל, בכוחם ליצור בחלל צר וארוך אשליה של עומק ומרחב או להעניק תחושה מוארת ואוורירית יותר בחלל שאינו מספיק מואר באופן יחסי.

אריחי עץ:
אריחים הבנויים מיחידות עץ מסוגים, בצורות ובגדלים שונים. בעבר שימוש בחיפוי עץ לקירות פנימיים היה נפוץ. בעשורים האחרונים סוג זה של עיצוב הפך ארכאי, או מתאים במיוחד לאזורים קרים, בעיקר בשל המראה הכבד שמשרה העץ כחומר מסיבי. התפתחותה של הטכנולוגיה משנה את התמונה. היום מסוגלים לייצר חיתוכים עדינים מאוד בעץ, המציגים רבדים מעודנים שלו ושמהם מתקבל מרבד אריחי עץ אלגנטי, עדין ובעל מראה עדכני, מה שמביא את החומר החמים והטבעי הזה לחללים בכל קנה מידה, גדולים כקטנים, ומאפשר לייצר התאמה מושלמת לחלל, ולעמוד בסטנדרטים של עיצוב חדשני, עדכני ונקי. פניו של העץ מוצגים בחתכים שאיננו רגילים לראות בעיצובים מאסיביים, פריסת העץ לפרוסות למשל, חושפת רבדים לעומקו של העץ, ובעיצוב קיר שלם מתקבלת תמונה שהיא עושר של טקסטורות ודוגמאות.

אריחי שעם:
אריחי השעם הם לוחות המיוצרים מהקליפה הטבעית של עץ אלון השעם בגוונים שונים ובמרקם עשיר. אלו אריחים ידידותיים לסביבה, מתנקים בקלות, אנטי סטטיים ואנטי אלרגניים. חיפוי השעם מספק גם בידוד אקוסטי ותרמי גבוה במיוחד וע"י כך אנו מקבלים מקום שקט יותר, נעים, נוח ובנוסף אנו חוסכים גם בצריכת האנרגיה עבור חימום וקירור האזור אודות לבידוד התרמי הגבוה של אריחי השעם .חיפוי השעם נותן פיתרון מצויין גם למקומות בהם נוצרים רעשים חזקים במיוחד כגון : חדרים עם כלי נגינה ,חדרי ילדים ועוד.
האריחים מגיעים במגוון רחב של דגמים ודוגמאות והם קלים יחסית להתקנה. ניתן להתקינם גם באופן עצמאי.

לוחות עץ או מתכת:
זהו פתרון יקר יותר בהשוואה לפתרונות האחרים שהוצגו לעיל. מדובר בלוחות נירוסטה או עץ המעובדים ונחתכים באמצעות טכניקת חיתוך לייזר או CNC, בדוגמאות כמעט בלתי מוגבלות. ניתן לשלב בהם אפקטים מובלטים ואפקטים צבעוניים, אפשר לשלב צבעים ומרקמים בחלקים שנשקפים דרך הפתחים שבלוחות והיתרון הגדול ביותר שלהם הוא החיבור המהיר והקל שלהם אל הקיר, באמצעות ברגים גלויים או נסתרים (בהתאם לעיצוב שנרצה).

 

לסיכום,
הקדישו תשומת לב לקירות הסובבים אתכם מדי פעם… שינוי קטן עשוי להביא לשיפור גדול.

 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות