לקראת שיפוץ או הרחבת הבית / בניית קומה שנייה


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

לפני שנים רבות… (כך מתחילים סיפורים רבים וכך מתחיל גם סיפורנו) כשהיינו צעירים, חסרי ניסיון ובעלי יכולת כלכלית מוגבלת ביותר קנינו/בנינו בית או דירה.
הרבה מים זרמו (צריך למצוא מטפורה אחרת בישראל…), הרחבנו את המשפחה, גיבשנו עמדות מוצקות באשר לצרכים שלנו, להעדפותינו האישיות ולרצונותינו העתידיים ואנחנו מרגישים צורך בשינוי והתאמת סביבת החיים שלנו למצב הנוכחי.

ריענון וחידוש לשיפור איכות החיים, שיפוץ בגלל התרחבות המשפחה, תוספת בניה לצורך השכרה, שיפוץ לצורך שיקום תשתיות בלויות, שיפוץ לפני כניסה לבית חדש או שיפוץ והרחבה לפני מכירה.
כל אחת מהסיבות שהובילה אותנו לקבל החלטה על שיפוץ או הרחבת הבית מחייבת התייחסות שונה אך כולן כאחת יביאו בסופו של דבר לעליית ערך הנכס שברשותנו בעשרות אחוזים.

על מנת למקסם את הסוף הטוב של הסיפור כדאי מאוד להקפיד על תכנון מוקדם של עבודת השיפוץ.

תהיה העבודה פשוטה או מורכבת, חלקית או כללית, התכנון הוא מרכיב חיוני בהצלחת הפרוייקט. עליכם לדעת למה אתם נכנסים, להתייעץ, לעבוד בצורה מסודרת ולהתכונן להפתעות.כאשר תתכננו מחדש את ביתכם, חשוב להבין קודם כל מה הצרכים שלכם כמשפחה שגרה בבית.
לכל משפחה צרכים שונים ועליכם לענות לעצמכם על כמה שאלות מרכזיות לפני בחירת סוג השיפוץ. למשל:

  • מה מטרת השינוי?
  • האם מדובר בהגדלת החלל או חלוקתו לחללים קטנים יותר דווקא?
  • כמה אנשים גרים/יגורו בבית? מה היחסים ביניהם (הורים, אחים, הורים מבוגרים)?
  • היכן מבלים בני המשפחה זמן משותף?
  • היכן וכיצד הם מעדיפים לבלות בבית בנפרד?

לאחר שענינו על שאלות אלו ואחרות כדאי ומומלץ לפנות לאדריכלית שתתכנן יחד איתכם את השינויים המבוקשים.

אז באיזה שיפוץ תחפצו?
שיפוץ חרום
שאין מנוס אלא להקצות לו תקציב ולבצעו, אחרת ערך הנכס ירד פלאים והחיים בתוכו יעשו בלתי נסבלים. מדובר באינסטלציה, חשמל, בעיות רטיבות ועובש, סדקים בקירות וכדומה, חשוב לשלב טיפול נכון ואפקטיבי כך שנוכל להבטיח עמידות לאורך זמן ולהמנע מהצורך בשיפוץ נוסף לאחר שנה או שנתיים.

שיפוץ קוסמטי
זהו השיפוץ הבסיסי ביותר, הפחות מטריד מבחינת החיים הסדירים בבית וכמובן הזול ביותר. אם דאגתם לתכנון קפדני ואתם בעלי ידיים טובות, תוכלו לבצעו בלא יותר מכמה אלפי שקלים. אם תעזרו בבעלי מקצוע, יעלה הסכום לעד 20000 ש"ח. מדובר בשיפוץ הכולל צבע, החלפה נקודתית או חידוש של ריהוט, החלפה נקודתית של אריחי חיפוי וריצוף, תוספת אביזרים וכדומה.

שיפוץ חלקי
מחייב מעורבות של בעלי מקצוע מנוסים ויכול להתבצע בכמה עשרות אלפי שקלים. שיפוץ שכזה עשוי לכלול בניה ו/או הריסה של קירות וחלקי מבנה אחרים, החלפה של כלים סניטריים, חיפויים וריצופים, שדרוג המטבח,החלפה של חלונות, החלפה חלקית של מערכת החשמל והאינסטלציה, תאורה, צבע וחידוש או בניה של ריהוט.

שיפוץ כללי
כאן אנחנו כבר מדברים על הוצאה של מאות אלפי שקלים, ולעיתים על מעורבות של רשויות התכנון והבניה (וועדה מקומית לתכנון ובניה, מינהל מקרקעי ישראל, הג"א ועוד). שיפוץ כללי יכלול שינוי מבני רציני, תוספת חדרים ו/או קומות, החלפת רצפות, סניטציה, חשמל, אינסטלציה, תאורה, וכל מה שכלול בסוגי השיפוצים האחרים, שהופך הכרחי כשהופכים את הבית…

שיפוץ חלקי או כללי יכול להתבצע במספר אופנים:
ניצול טוב יותר של החלל הקיים כפי שהוא
פתרונות עיצובים חדשניים למטבחים, חדרי ארונות, חדרי ילדים ועוד מאפשרים לנו לחלק את החלל הקיים מחדש ולנצל טוב יותר פינות שעד עכשיו לא לגמרי שימשו אותנו.

חלוקה פנימית מחדש
גם ללא תוספת בנייה נוכל לשפר את ניצול החלל שברשותנו באמצעות חלוקה חדשה של החדרים והחללים הדרושים לנו. שיפוץ שכזה יכלול הריסת חלק מהקירות המפרידים בין החללים השונים והקמתם מחדש במיקום שונה.

הרחבת הבית
ניתן להגדיל את שטחו של הבית על ידי תוספת בנייה של חדרים במפלס קיים, סגירת פטיו או מרפסת ותוספת קומה. הגדלה של שטח הבית תעניק לנו גם עליית ערך נכסי משמעותית ביותר, בנוסף לשיפור המרחב הפיזי.

כל סוג של שיפוץ יכתיב לכם אסטרטגיה שונה מעט – אך המשותף לכולם הוא ההכרח בתכנון מוקדם של העבודה.

כמו בשיפוץ עצמו כך גם בתכנון שלו – ישנן רמות שונות וסוגים שונים של תכנון, שמתייחסים לאופנים שונים של ביצוע. ניתן להזמין עבודת תכנון שמתווה עקרונות כלליים וכיווני עיצוב, תכנון הכולל תכניות מפורטות למרכיבים מבניים בלבד, עבודה הכוללת גם תכנון מפורט של ריהוט לביצוע או תכנון הכולל גם ליווי בבחירת האביזרים וחומרי התגמיר בחנויות השונות.
כאשר מדובר בשיפוץ המחייב מעורבות של רשויות התכנון והבניה תכלול עבודת המתכננת גם הגשת בקשה להיתר בניה בהתאם למתוכנן וליויי צמוד, תוך מילוי התנאים הנדרשים עד לקבלת היתר בניה ויציאה לביצוע.

בשונה מבניית בית על מגרש ריק, קורה במהלך שיפוץ שנתקלים בעובדות קיימות בשטח שלא ניתן היה לדעת עליהן מראש. לדוגמא – עמוד או קורה שבוצעו לא כמו בתכניות המקוריות וחבויים בתוך הקיר, מערכת כבלים לחשמל שממוקמים באופן לא צפוי ועוד. הפתעות כאלו יכולות לעיתים לחייב הוצאה כספית שלא תוכננה מראש. לכן תמיד יש להקצות בתקציב השיפוץ 10%-20% להוצאות בלתי מתוכננות.

תקצבתם, תכננתם, לקחתם נשימה עמוקה ואתם מוכנים לביצוע.

גם כאן עומדות לפניכם מספר אפשרויות לבחירה, בהתאם לאופייכם, לצורכיכם ולתקציב העומד לרשותכם:
ניהול עצמי
אתם יכולים לנהל את כל העבודה – לאתר בעלי מקצוע מכל אחד מהסוגים הנדרשים, לבצע את ההזמנות ולפקח על עבודת השיפוץ. זו, כמובן, הדרך הזולה, לרוב נותנת את התוצאה הטובה ביותר אך יחד עם זאת זו גם הדרך המתישה ביותר.

בחירת קבלן/חברת שיפוצים
דרך אחרת היא להעביר את הביצוע לקבלן או לחברת שיפוצים. זו שיטה יקרה יותר אבל הרבה יותר טובה לבריאות הנפשית של חלק מהאנשים. הקבלן הוא זה שמחוייב אליכם, הכספים משולמים לו בלבד, הוא זה שמביא את בעלי המקצוע ומוודא ביצוע מיטבי של העבודה והוא זה שמעניק לכם אחריות כוללת על התוצרים.
לקבלן או חברת שיפוצים יש את בעלי המקצוע שעובדים איתם באופן קבוע.
רק אל תחשבו שאתם פטורים מלבוא לבקר, כדי לבדוק וסתם להפגין נוכחות.

הדרך המשולבת
באפשרותכם לשכור את שירותיו של מנהל/מפקח ששכרו משולם על ידכם והוא איש החזית שלכם. הוא אינו קשור לבעלי מקצוע כאלו או אחרים ותפקידו לברור ולבחור עבורכם את בעלי המקצוע המתאימים ביותר מבחינת רמת הביצוע ומחיר העבודה וכמו כן, לנהל את תהליך העבודה (מי עושה מה ומתי) ולפקח עליו.

בכל מקרה, כדאי שהאדריכלית המתכננת תהיה בתמונה על מנת לעזור לכם להמנע מטעויות שאתם עלולים לעשות, ויש הרבה כאלו…

כפי שראיתם אם הגעתם עד כה, בשיפוץ מעורבים לא מעט בעלי מקצוע. אז כיצד תבחרו אותם?

ראשית, היפגשו עם בעלי המקצוע, הקדישו כמחצית השעה לכל פגישה שכזו, שאלו, בקשו לשמוע ונסו להקשיב לתחושת הבטן שלכם במהלך הפגישה ולאחריה. בדרך כלל, אם אנחנו מרגישים שהתקשורת עם האדם שמולנו זורמת וחיובית, הרי שהתוצאה הסופית תתקבל לשביעות רצוננו.
שנית, אל תהססו לבקש הפניות לממליצים.

תמיד כדאי לבקש הצעות מחיר ממספר בעלי מקצוע, תהיה זו האדריכלית, המפקח, הקבלן או הרצף, כשמכל אחד מהם יש לקבל מפרט של העבודה, החומרים, המחיר של כל מרכיב ולוחות הזמנים של העבודה. כל אלו צריכים להופיע בהצעת המחיר.

ברוב המקרים מקובל לשלם את שכר הטרחה בתשלומים, בהתאם להתקדמות בעבודה, אולם ישנם בעלי מקצוע שיעניקו לכם הנחה על תשלום כולל מראש. במידה ואתם יכולים לסמוך על האדם (בעקבות הכרות ו/או המלצות מבוססות) הרי שתוכלו לחסוך לא מעט כסף בדרך הזו.

אל תתביישו לשאול ולבקש הבהרות להצעה, אבל עשו זאת ברוח טובה ובלי להגזים. היו אסרטיביים אבל השתדלו לא להיות נודניקים – חבל להתחיל את השיפוצים על רגל שמאל.

ולבסוף, ישנם אופנים שונים בהם ניתן לבצע תוספת בניה או שיפוץ.
לכל אחד יתרונותיו וחסרונותיו ועליכם לבחור במתאים לכם ביותר, שוב, בהתאם לאופייכם, לצורכיכם וליכולותיכם:

בניה קונבנציונלית
בלוקים (מסוגים שונים) ובטון. יתרונה המובהק של השיטה הוא עצם היותה הנפוצה ביותר בארצנו ולפיכך המוכרת ביותר על ידי בעלי מקצוע למיניהם. חסרונותיה – הביצוע ארוך יחסית (עד 4 חודשים, בהתאם להיקף העבודה), מלכלך מאוד ומורכב יותר לשינויים עתידיים.

בניה קלה מעץ
העץ הוא חומר קל מבחינה קונסטרוקטיבית, בעל מראה ייחודי ובעל יכולת בידוד גבוהה. יתרונות השימוש בעץ כוללים ביצוע מהיר, רמת לכלוך קלה ואפשרות לשינויים עתידיים בקלות ובמהירות. החסרון העיקרי שלו הוא שמספר בעלי המקצוע המומחים בטכניקת הבניה בעץ בארצנו הקטנטונת, הוא קטן יחסית ולפיכך שכר טרחתם גבוה.

בניה קלה באלומיניום או פלדה (וגבס)
אלומיניום הוא חומר קל, זול ועמיד. ניתן לבצע בו תוספות בנייה בכל גודל ובכל צורה. את פנים החלל מצפים בלוחות גבס בתוספת בידוד תרמי ובידוד אקוסטי. יתרונות השיטה – מהירות הקמה, לכלוך מועט, קלות בשינויים עתידיים, ובעלי מקצוע לא מעטים המכירים את השיטה ועובדים בה היטב. חסרונותיה – רגישה מעט לפגיעות מכניות ומגבילה בתליית אביזרים (מדפים, מסכים, ארונות וכד') מחירה זהה למחיר הבניה הקונבנציונלית.

לסיכום:
בשונה ממה שסבורים אנשים רבים, שיפוץ של בית הוא לרוב תהליך מורכב יותר מבנייתו של בית חדש. אומדן העלויות קשה יותר ועשוי להפתיע. החשיבות שיש להקדיש לתכנון מוקפד של השינויים, של מהלך השיפוץ ואופן ביצועו היא גבוהה ביותר. השקעה בתכנון נכון תאפשר לכם להנות מתוצאה מיטבית ולחסוך כסף.

 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות