סוגי בלוקים לבניה


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

מה ההבדל בין בלוקי בטון, איטונג ופומיס?
שלושת סוגי הבלוקים הנ"ל נפוצים בבניה הפרטית.
בנוסף להם קיימים גם בלוקי סיליקט שתכונותיהם מצויינות אך הם יקרים ביותר ולכן כמעט ואינם משמשים בבניה הפרטית במחוזותנו.

להלן פירוט התכונות של הבלוקים הנפוצים:
בלוק בטון
הבלוק הסטנדרטי שכולנו מכירים עשוי מתערובת של חול, חצץ דק ובטון.
הכנת בלוקים אלה נעשית על ידי יציקת התערובת לתבניות אשר מקנה להם את צורתם. בלוקי הבטון מצטיינים בכושר הדבקה גבוה לחומרי טיח וטיט, מחירם נמוך יחסית וקל לבנות איתם. בלוקי הבטון הם בעלי כושר הבידוד האקוסטי הגבוה מבין סוגי הבלוקים השונים ואילו כושר הבידוד התרמי שלהם נמוך מאוד, לכן הם משמשים בעיקר לבניית מחיצות פנים. מחירו של בלוק בטון נע סביב ה – 5 ₪ לבלוק.

בלוק לבן
רובנו מכירים אותו בשם איטונג אולם זהו שם החברה המייצרת בלבד ויש חברות רבות נוספות המייצרות אותו. הבלוק הלבן הוא לבנה קלה מאוד שניחנה ברמת בידוד תרמית ואקוסטית גבוהה ועמידות בפני מים ואש. הוא עשוי מחול, בטון, מים, סיד וחומר התפחה המתפיח את החומר לנפח כפול. את התערובת שופכים לתבנית גדולה ולאחר שעה וחצי, חותכים את החומר למידת הבלוק הרצויה באמצעות חוט או מסור פלדה והוא עובר לאשפרה ב- 180 מעלות בלחץ של 10 אטמוספרות למשך 10 שעות. הבלוק מכיל כאמור סיד וסיליקט שנפלטים ממנו כאשר הוא גלוי ואינם בריאים למערכת הנשימה. זהו בלוק שמתאים לעיצוב מיוחד, כי קל לנסרו. בבניה בבלוק לבן כמעט ואין פחת ומשקלו העצמי של הבניין מתקבל נמוך יחסית ולכן יש צורך בפחות ברזל ופלדה בבניין, מה שחוסך במחיר הבנייה. בלוק לבן משמש בעיקר לבניית קירות חוץ משום תכונות הבידוד התרמי הטובות שלו אולם ניתן לבנות בו גם ישירות על גבי ריצוף, בדומה למחיצות גבס, מה שהופך אותו לאטרקטיבי גם בבנית מחיצות פנים. מחירו של בלוק לבן נע בין 9-20 ₪ בהתאם לגודלו.

בלוק פומיס
זהו בלוק תרמי איכותי, חזק וירוק. חומר הגלם העיקרי ממנו עשויים הבלוקים הוא הפומיס, חומר שנוצר מהתקררות מהירה של לבה. הלבה שהתקשתה תוך כדי התפרצות כולאת בתוכה אוויר רב תוך יצירת כיסי אוויר המהווים את שכבת הבידוד בבלוק. חומר הגלם הזה מיובא מהאי יאלי שביוון. בתוספת חומרי בטון מתקבל בלוק קל במשקלו (מעט כבד יותר מהבלוק הלבן), מבודד, חזק ואיכותי ביותר. עקב המרכיב הצמנטי שלו יש לו יתרון בהקשרות לשלד העשוי בטון (עמודים וקורות) ולכן השימוש בו מצמצם הווצרות סדקים ופיצוצים בבניין. נקבוביותו הופכת את הפומיס למסנן טבעי ברמה גבוהה והוא משמש גם לקישוט בעיצוב נוף ובגינון. מחירו של בלוק פומיס יכול לנוע בין 6-12 ₪, בהתאם לגודלו וסוגו של הבלוק.

 

לסיכום,
לכל סוג בלוקים יש יתרונות וחסרונות. התוצאה הטובה ביותר תתקבל משילוב בין סוגי הבלוקים השונים בבנייה, תוך ניצול מיטבי של יתרונותיהם.

 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות