סוגי נורות לשימוש ביתי


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

עקרון הפעולה של הנורה חשמלית הוצג לראשונה בשנת 1840, אולם המצאת הנורה החשמלית הקרובה לזו שאנו מכירים כיום מיוחסת לתומס אדיסון בשנת 1879. המצאה זו שינתה את סדר היום של האדם המודרני, ואפשרה את הארכת שעות הערות והפעילות שלו גם לשעות החשכה.

נהוג לחלק את הנורות לשלוש משפחות:
נורות ליבון (נורות להט)
נורות פריקה
נורות מוליך למחצה מסוג דיודות פולטות-אור (LED)

הערה: בנוסף לנ"ל קיימות גם נורות נתרן ונורות כספית אך הן משמשות בעיקר לתאורת חוץ ציבורית ולכן לא נדון בהן בהרחבה כאן.

 

נורות ליבון / נורות להט:

נורת ליבון (להט)
זו היא הנורה החשמלית הראשונה. בעלת אור חם ויכולת מסירת צבע טובה, פועלת באמצעות חימום חוט המוליך זרם חשמלי שגורם לו להתלהט ולהאיר. כתוצאה מחימום החוט פולטת הנורה אנרגיה אשר 95% ממנה היא אנרגית חום ורק 5% אנרגית אור כך שנצילות האנרגיה שלה היא נמוכה מאוד, כלומר, היא הבזבזנית ביותר מבין נורות החשמל. החל מ-1 בינואר 2012 נאסרה בישראל מכירת נורות ליבון בעוצמה של מעל 60 וואט, שהדירוג האנרגטי שלהן נמוך מ: C כמו כן, אסור לייצר אותן לשימוש בארץ או לייבא אותן. אורך החיים הממוצע שלה הוא 1000 שעות בעירה. היתרון שלה הוא האור החם והנעים.

נורת הלוגן"
גרסא משופרת של נורת הליבון הרגילה אבל בזבזנית פחות. לנורת הליבון מתווסף כאן מרכיב ממשפחת ההלוגנים (יוד, ברום, כלור) שגורם להווצרות תגובה כימית של חוט הלהט. תגובה זו מייצרת אור חם ומסירת צבע טובה. האור שלה לבן יותר מזה של נורת הליבון הרגילה ולכן הנצילות שלה לעומת נורת הליבון – משופרת והיא בעלת אורך חיים כפול של כ- 2000 שעות. נורה זו קטנה בדרך כלל מנורת הליבון ומפיצה יותר אור ממנה, אך היא גם פולטת חום רב. יש להרכיבה ללא נגיעה ישירה בה משום שמגע יד אדם יוצר כתמים קבועים על המעטפת שלה ואלו מקצרים את חייה ומגדילים את הסיכויים שלה להתפוצץ.
נורות ההלוגן מגיעות בשתי רמות של מתח חשמלי: מתח רגיל של 230v ומתח נמוך של 12v, 16v, 24v.

נורת דקרויקה
נורת הלוגן בעלת זכוכית מיוחדת הנקראת זכוכית "דקו" שמפזרת את האור בצורה מיוחדת.

 

נורות פריקה:

נורת פלורסנט
מורכבת משפופרת זכוכית שבתוכה גז ארגון או קריפטון באדי כספית. כאשר אלו באים במגע עם חשמל הם מוצתים ומופק האור. אורה ברובו אולטרה סגולי ולא נראה לעין, ולכן מצפים את הנורות הללו מבפנים בציפוי זרחני (פלורסנט או פוספור) שכאשר פוגעת בו הקרינה האולטרה סגולה הוא פולט אור הנראה לעין. הנורה בעלת אורך חיים של כ-15000 שעות בעירה, מפיצה אור רב אך קר והיא בעלת מסירת צבע בינונית (האור אינו טבעי). זו תאורה פונקציונלית. לא ניתן להשתמש בהן בדימר (עמעם).

נורת לומילוקס
נורת פלורסנט משופרת, מוצעת במספר גוני אור בעלי מסירת צבע טובה, אשר מדגישים את הגוונים האמיתיים. צורכת מעט חשמל ובעלת אורך חיים של כ- 8000 שעות.

נורת דולוקס
דומה יותר בגודלה לנורת הליבון. ההדלקה שלה מהירה יחסית לנורה פלורוסנטית רגילה שנובעת משימוש במשנקים אלקטרוניים. מפיצה אור רב יחסית ומסירת האור שלה טובה. בעלת אורך חיים של כ- 8000 שעות בעירה.

נורת PL
נורות אלה הן החלופה לנורות הפלורסנט הרגילות. הן בעלות הספק נמוך והדלקה מהירה, מצטיינות באור חזק מאוד ובאורך חיים גבוה של 12000 שעות. הן קטנות וקומפקטיות מאוד ואינן פולטות חום רב, עדיין נחשבות לבעלות מסירת צבע פחות טובה מנורות ההלוגן והליבון. יש שני סוגי נורות PL – נורות עם שני פינים ונורות עם ארבעה פינים שניתנות לשימוש עם עמעם.

נורת T-5
נורה פלורסנטית שמשולבת עם אלומיניום, חומר שמאפשר החזר אור גבוה. זו נורה דקה במיוחד – כ 16 מ"מ קוטר, ולכן משתלבת טוב בגופי תאורה קטנים.

 

נורות לד:

נורת לד
היא נורה המכילה דיודות פולטות אור = תאורה אלקטרונית, בטוחה וידידותית מאוד, אינה פולטת חום וגודלה קטן מאוד. בשל עובדות אלו ניתן להשתמש בה במקומות מיוחדים כגון בתוך ארון בגדים או מדרגות. יתרון מרכזי שלה הוא אורך חייה הגדול כ- 50000 שעות! כדי להבין את המשמעות של המספר, נדמה נורה שתדלק כשמונה שעות ביום, כל יום – יכולה להמשיך כ- 17 שנים. ניצול האנרגיה שלה גבוה ביותר. כדי להפיק כמות אור זהה לזו המפיקה נורת ליבון רגילה בת 100 ואט ניתן להשתמש בנורת לד בת 10 ואט בלבד. כל הנ"ל גורמים להיותה נורה חסכונית ביותר. פעולת ההדלקה לא מקצרת את אורך החיים של הנורה והיא אף עמידה בפני שבירה, מכות וזעזועים. חסרונה הוא מחירה הגבוה יחסית. חסרון נוסף של הלדים הוא יכולת התאורה המוגבלת שלהן במרחב. כלומר, הלדים מאירים באלומה צרה וממוקדת. אך יצרני נורות לד מייצרים היום נורות המקבצות מספר רב של לדים (עד 180 לדים לנורה) ומאפשרים יצירת נורה בעל טווח רחב של הארה. הלד אינו חדל מלפעול באופן חד ופתאומי כמו נורת להט, אלא מספק פחות ופחות אור לאורך זמן.

נורת מטל הלייד
עקרון פעולתה הוא זרם חשמלי שעובר דרך אדי כספית ואדי הלידים של מתכות שונות. אורך חייה הוא עד 15000 שעות ומגוון הצבעים שלה זהה לזה של נורות פלואורסצנטיות. משתמשים בה בעיקר במקומות בהם נדרשת העברת צבעים טובה כמו קניונים, אצטדיונים, מפעלים ולאחרונה גם לתאורת רחוב, כתחליף לנורת הנתרן. בנוסף, מתרבה השימוש בנורות מטל הליד גם בפנסים הקדמיים של רכבי יוקרה (בלשון העם: "פנסי קסנון" או "נורות קסנון") . הנורה מפיקה אור בעוצמה רבה ונחשבת לחסכונית ביחס לכמות האור שהיא מפיקה. היא מצויידת במסננות קרינת UV כך שאינה גורמת לדהייה של מוצרים כגון בגדים ותמונות.

 

ולסיכום,
כפי שתוכלו להבין, מומלץ לכולנו לוותר על נורות ליבון לחלוטין, להמעיט בנורות הלוגן ולעבור להשתמש בתאורת לד ככל הניתן או לכל הפחות בנורות חסכוניות מסוג PL או פלורסנט.

 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות