סוגי ריצוף לבניה
 
 
 
 

סוגי ריצוף


תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו

ראשית, מעניין לעמוד לרגע על מקור המילה ריצוף – השורש ר.צ.פ. כלומר המילה מכילה בתוכה הקשרים למילים רציפות (= המשכיות), צירוף (= חיבור) וצריפה (= העברה באש, שריפה) כולן בעלות משמעות הקשורה קשר הדוק לריצוף. את האריחים שצורפים עבורנו מחמר ו/או מחומרים אחרים אנו מצרפים אחד לשני על מנת ליצור משטחים רציפים…

קרמיקה היא עולם שלם של יופי וצבע, סגנון ופרקטיקה, כפי שניתן לראות ולצפות. אך קרמיקה היא גם עולם של כימיה, סוג החומרים, רמות דחיסה וטמפרטורות הצריפה. כל אלה משפיעים על מראה האריח, על גונו, על איכותו, על ייעודו ועוד. לדוגמא, אם נרצה לקבוע מהי רמת העמידות של אריח קרמיקה בפני שחיקה, נזדקק למדד קבוע ויעיל. באריחי קרמיקה למדד זה קוראים PEI כך למשל אריחי קרמיקה לרצפה הם בעלי מדד PEI 4 כיוון שהם נדרשים לעמוד בפני שחיקה גבוהה, בעוד שלאריחי קרמיקה במקומות בהם יש שחיקה מועטה יספיק 3 PEI ואריחי קרמיקה לקירות יהיו במדד 2 – 1 PEI.

מה הם אריחי קרמיקה בעצם?
קרמיקה = קדרות = עבודה בחרס.
קרמיקות הן בנות משפחה גדולה מאוד של תערובות שונות העשויות מחומרים חרסיתיים (= גודל גרגר של עד 0.004 מ"מ) את התערובות השונות קולים בתנור בחום גבוה ומקררים קירור מהיר.

התכונות הכלליות של הקרמיקה:

 • אינה מוליכה חשמל בד"כ (למעט יוצאי דופן כמו גרפיט)
 • חזקה מאוד
 • שבירה
 • עמידה ביותר בפני כימיקלים
 • קלה לניקוי
  בעלת כושר ספיגת מים נמוך

את אריחי הקרמיקה ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות – אריחים מזוגגים ואריחים בלתי מזוגגים.

מה הם אריחי "גרניט פורצלן"?
אריח הגרניט פורצלן הוא אחד האריחים המובילים בתחום הריצוף. רוב אריחי הגרניט פורצלן הם אריחים בלתי מזוגגים. אריחים אלו הם בעלי חוזק ועמידה בשחיקה מן הגבוהים ביותר בשוק. הם נבדלים משאר אריחי הקרמיקה (מזוגגים ולא מזוגגים) בהרכב תערובת החומרים המשמשת לייצורם. הם עשויים מתערובת סלע גרניט, קריסטלים וקוורץ באחוזים גבוהים, ועוברים צריפה בטמפרטורות גבוהות של 1220-1300 מעלות. 30 דקות בתנור. לאחר תהליך הצריפה מתקבל חומר חזק במיוחד הנהנה מהתכונות העיקריות של סלע הגרניט. זהו אריח חומר נטו, דהיינו אריח הומוגני אשר פני השטח שלו זהים לשאר האריח הן במבנה המולקולות והן במרקם הכללי.

שורה תחתונה – חוזק ועמידות בתנאי שחיקה קשים, ניתן לליטוש ואין צורך לתחזקו, ניתן לחתוך בדיוק מירבי ע"י חיתוך לייזר ומים, כמעט ואין מגבלה לגודלו.

מה הם אריחי הקרמיקה המזוגגים?
אריחים מזוגגים הם אריחים העשויים שתי שכבות: שכבת גוף האריח (ביסקויט) ושכבת הזיגוג המיושמת עליו. במשפחת האריחים המזוגגים נכללים: אריחי חרס, הגרניט פורצלן המזוגג כמו גם כל אריחי הקישוט. במשפחה יש שני סוגי אריחים: אריחי המונוקוטורה ואריחי הביקוטורה.

אריחי מונוקוטורה (צריפה אחת) – בייצור אריחים אלו מיושמת שכבת הזיגוג על גבי גוף האריח לפני הצריפה. הצריפה נעשית בטמפרטורה של 1200-1250 מעלות. בתהליך זה עוברים גוף האריח ושכבת הזיגוג ( הגלזורה ) שינויים כימיים דרמטיים ומתקבלים אריחים הומוגניים מאוד שכן הזיגוג מחובר לגוף האריח בצורה יסודית מאוד. רוב יצרני הקרמיקה משתמשים בשיטה זו לייצור אריחי הריצוף. מחירי המונוקטורה זולים יותר כיוון שהתהליך של ייצור אריחי הקרמיקה בשיטה זו הוא מהיר יחסית. גב אריחי קרמיקה המיוצרים בשיטת המונוקטורה הוא חלק, ולכן שלב הריצוף הוא קל יותר, מהיר יותר ואיכותי יותר.

אריחי ביקוטורה – בייצור האריחים מתבצעות שתי צריפות, תחילה צורפים את גוף האריח, לאחר מכן מיישמים את שכבת הזיגוג ושוב צורפים, את האריח ואת הגלזורה יחד. אריחים מעוטרים עוברים שלוש צריפות ואף יותר. בתהליך הביקוטורה נוצרים אריחי קרמיקה רכים ופריכים יותר.

זה אולי נשמע מעט טרחני לסווג קרמיקה לפי כמות השריפות אך יש לכך חשיבות כשבאים לבחור מה מטרת האריח. חיפוי לקירות, לחדר שירותים ומקלחונים יתאימו אריחי ביקוטורה, שכן הם מצטיינים בכושר ספיגה בינונית וגבוהה. לריצוף, ומקומות בהם יש שחיקה גבוהה של האריחים מומלץ להשתמש במונוקוטורה, שכן הם חזקים ועמידים יותר.

מה השיקולים שיש לקחת בחשבון כאשר ניגשים לבחור אריחים לבית?

 • ישנן מספר מדינות המשמשות כמעין חותמת של איכות בעולם הקרמיקה: איטליה, בריטניה, גרמניה ויפן. מדינות אלה לרוב מייצרות קרמיקה איכותית.
 • ישנן מדינות נוספות המייצרות קרמיקה אך הן נחשבות לאיכותיות פחות דוגמת ספרד, טורקיה וסין.
 • רוב החברות המשווקות קרמיקה בארץ, מייבאות אותו מחו”ל. אם הזמנתם רק חלק מהכמות הנדרשת לכם, אתם עלולים להיתקע אם חלילה נגמר המלאי ולהיות תלויים בהזמנה מחודשת (או הזמנה מיוחדת, ואז המחיר הוא בהתאם).
 • אריחי קרמיקה מיוצרים בסדרות. לכל סדרה כזו יש אפיון מיוחד של צבע, גוון פני השטח וכו'. בשל הצורך באריחים אחידים מאוד מומלץ לקנות אריחים מאותה סדרה.
 • האם האריחים מיועדים להיות מחוץ לבית או בפנים? אם בחוץ הרי שיש לשקלל נתונים כמו עמידות במזג אוויר ואקלים, התנהגות בגשם, פליטת חום וכד'.
 • יש להתייחס לנתונים כמו עובי האריח ומשקלו כשבוחרים אריחים לקירות.
 • יש להתייחס לסוג חיתוך השוליים של האריח (לייזר, יהלום, דיסק) ולאופן המילוי שבין החריצים.
 

יש לכם שאלה שקשורה למאמר?

לחצו כאן למעבר לדף יצירת הקשר

תוכן המאמר היה מעניין או עזר לכם? שתפו אותו
 

נגישות